Analýza poskytovania služby rezervácie dokumentov
vo verejných knižniciach na Slovensku za rok 2017

Ako sa oznamuje pripravená rezervácia

Dostupnosť rezervovaného dokumentu knižnice oznamujú prevažne štyrmi spôsobmi. E-mailom, SMS správou, telefonicky a poštou. Knižnica v Poprade okrem telefonického oznámenia na pevnú linku, oznamuje aj prezvonením na mobil.



Iba jeden spôsob oznámenia využívajú 4 knižnice. Oznámenie cez SMS Komárno a Nové Zámky, telefonické oznámenie Spišská Nová Ves a Svidník. Dva spôsoby oznámenia využíva 13 knižníc, tromi spôsobmi 11 knižníc a všetky 4 spôsoby využíva 9 knižníc.

Predpokladal som za samozrejmosť, že najlacnejší spôsob oznámenia e-mailom, bude využívať každá knižnica, avšak 5 knižníc ju nevyužíva, čo je v dnešnej dobe nepochopiteľné.

Podobne SMS správy, druhý najlacnejší spôsob, používa iba 15 knižníc. Obidva spôsoby knižnično-informačné systémy umožňujú automatizovať, takže pracovník s tým nemá žiadnu prácu navyše, ani nestráca čas, ako pri telefonickom a poštovom oznámení.

Ak sa pozrieme na 22 knižníc, ktoré neposielajú SMS, tak 20 knižníc má minimálnu cenu za rezerváciu väčšiu, ako sú náklady na odoslanie SMS.


Pri nákladoch za SMS 0,02 € – 0,06 €, keď máme na Slovensku väčší počet SIM kariet na volanie ako počet obyvateľov aj s novorodencami.

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb uvádza: „K prvému polroku 2017 bolo na Slovensku cca 7,4 milióna SIM kariet. Z uvedeného počtu bolo cca 6,2 mil. aktívnych SIM kariet používaných na poskytovanie verejnej mobilnej telefónnej služby.“

Zdroj: https://www.teleoff.gov.sk/obyvatelia-slovenska-rozoslali-14-miliardy-sms-sprav/


Posielanie SMS správ vychádza ako najlepší spôsob čo najrýchlejšie zastihnúť čitateľa a dosahom pokryť takmer všetkých čitateľov. Zasielanie SMS je možné spojazdniť dokonca aj na DOSovom systéme Libris. V Rožňave takto automatizovane zasielali SMS od roku 2003 a v Košiciach od roku 2011.


Na uspokojenie čo najväčšieho počtu požiadaviek na knižné novinky, bola v centrálnej požičovni vo februári zavedená automatická služba – sms rezervácie. Na rozdiel od tradičnej pošty resp. e-mailu mal čitateľ okamžite informáciu o dokumente, ktorý si rezervoval. Tento systém sa osvedčil, pretože čitateľ sa má možnosť dostať k žiadanej knihe hneď v deň, kedy bola vrátená iným čitateľom. Sms služba sa zaviedla aj na upomínanie čitateľov, čo prispelo k lepšej návratnosti kníh.“

Zdroj: Výročná správa za rok 2011 VKJB, Košice. http://www.vkjb.sk/files/dokumenty/vyrocne_spravy/vyrocna_sprava_vkjb_1.pdf



Pokračovanie: Môže si čitateľ rezervovať dokument cez online katalóg? 4/20    Obsah    Späť