Každá z 37 knižníc má sprístupnený online katalóg. Ako som považoval za samozrejmé poslanie mailu, tak som nepočítal s takou možnosťou, že čitateľ by si nemohol rezervovať dokument cez tento katalóg.
Po tom ako jedna knižnica uviedla: „musím však podotknúť, že u nás nemá čitateľ možnosť si sám spraviť rezerváciu“, som zisťoval aj tento údaj, a to či má možnosť čitateľ rezervovať si dokumenty cez katalóg knižnice.
Rezervovanie čitateľom neumožňujú 3 knižnice v trnavskom kraji a jedna v košickom. Čitateľovi po vyhľadaní knihy v katalógu tak ostáva možnosť iba zatelefonovať do knižnice aby mu ju rezervovali, alebo ak je práve knižnica zatvorená, napísať e-mail.
Lenka Hanzlíková, Městská knihovna v Praze k rezerváciám cez OPAC dodáva:
„Samozřejmě si čtenáři rezervují sami a on-line, jinak by služba ztratila své kouzlo. Zároveň si v rezervačním procesu mohou vybrat, na jaké pobočce chtějí, aby se jim rezervace splnila“.
Pri OPACu som sa raz stretol s takou požiadavkou z nemenovanej knižnice, a nebol to vtip, ale knihovníčka to myslela naozaj vážne. Tvrdila, že za pokles návštev v knižnici môže online katalóg, lebo študent si doma nájde informáciu, že knižnica nemá požadovanú knihu a už si do knižnice nepríde vypožičať alternatívnu. Preto treba katalóg prístupný cez internet vypnúť, potom príde študent do knižnice hľadať knihy a ak zistí, že ju nemajú tak si vypožičia niečo iné.
Iná knižnica mala požiadavku, v katalógu skryť predpokladaný termín vrátenia dokumentu. Dôvod mala, že čitatelia telefonujú alebo sa chodia pýtať či sa už kniha vrátila, keď si predtým pozreli kedy sa má vrátiť. Na otázku prečo im teda knihu nerezervujú, potom by čitateľ automaticky dostal oznámenie, že sa kniha práve vrátila. Nemusí sa sám informovať, odpovedala, že rezervovať nechcú. Táto knižnica má poplatok za rezervovanie 0,50 €.