Analýza poskytovania služby rezervácie dokumentov
vo verejných knižniciach na Slovensku za rok 2017

Ako reagujú čitatelia na rôznu úložnú dobu?

Porovnanie za rok 2017, kedy si čitatelia vyzdvihli rezervovaný dokument pri oznámení SMS a úložnej dobe 3 dni, oznámenie cez SMS s úložnou dobou 7 dní a pri oznámení e-mailom a úložnej dobe 10 dní. Nultý deň znamená vyzdvihnutie v deň oznámenia.


Z uvedeného grafu vyplýva, že najviac čitateľov príde do knižnice ešte v ten deň ako sa vrátil dokument, na grafe je to 0. deň. Do tretieho úložného dňa bolo vyzdvihnutých 61 % rezervácií oznámených cez SMS a úložnej dobe 7 dní. Pri oznámení formou SMS a úložnej dobe 3 dni to bolo 67 % rezervácií. Pri oznámení e-mailom a úložnej dobe 10 dní bolo do tretieho dňa vyzdvihnutých 50 % rezervácií. Pri 7 dňovej úložnej dobe vidno nárast 7. deň, keď si to niektorí nechávajú na poslednú chvíľu.

Nie je úložná doba 3 dni príliš krátka? Napríklad v Košiciach 3 dni znamená 3 otvorené dni, ak sa dokument vráti v stredu je uložený do soboty (3 dni), ak sa vráti v piatok je uložený do stredy (5 dní), lebo v nedeľu a utorok je knižnica zatvorená. Ak by čitateľ nestíhal, má možnosť si predĺžiť úložnú dobu, ale ak sa neozve zbytočne sa neblokuje kniha na ktorú čakajú ďalší čitatelia.


Ak si používateľ zo závažných dôvodov nemôže prevziať rezervovaný dokument v stanovenej lehote, oznámi to knižnici, ktorá môže predĺžiť lehotu na prevzatie ak dokument nie je rezervovaný iným používateľom. Používateľ môže prevzatím dokumentu poveriť aj inú osobu o čom vopred telefonicky upovedomí knihovníka na pracovisku, kde má dokument rezervovaný.“

Zdroj: Knižničný a výpožičný poriadok, článok 4, odstavec 5. http://www.vkjb.sk/sluzby/knizn-a-vpozicn-poriadok


Pokračovanie: Ako porovnať využívanie služby rezervácia v knižniciach? 8/20    Obsah    Späť